Rodzaje przekładni mechanicznej – to warto wiedzieć

Przekładnie mechaniczne to podstawowe elementy wielu maszyn budowlanych. Wszystkie te, które poruszają się na gąsiennicach i są hydromotorem przekazują napęd do przekładni planetarnej. Niemniej jednak podział przekładni mechanicznych jest dość szeroki. Dlatego w dalszej części artykułu przedstawimy najważniejsze rodzaje przekładni.

Przekładnie ślimakowe

Przekładnie ślimakowe mają możliwość uzyskania dość dużych wartości przełożeń przy stosunkowo małych wymiarach, które składają się ze ślimaka oraz ślimacznicy. Z kolei przeniesienie mocy odbywa się z dużym udziałem tarcia. Zaletą jest również samohamowność, która pozwala przekazywać napęd w jednym kierunku. Dlatego też przekładnie ślimakowe są chętnie wybierane przez maszyny kompaktowe.

Przydatne informacje na ten temat możesz znaleźć pod linkiem:
http://przekladnie-mechaniczne.pl/produkty/przekladnie-slimakowe/

Przekładnie walcowe

Przekładnie walcowe to najbardziej popularne przekładnie zębate. Zazwyczaj posiadają proste lub skośne zęby. Mogą one być zazębione zewnętrznie lub wewnętrznie. Warto zwrócić uwagę, że zastosowanie zębów skośnych wpływa na zwiększenie wytrzymałości przekładni i zapewnia jej także cichą pracę. Przekładnie walcowe wykorzystuje się zarówno w skrzyniach biegów pojazdów mechanicznych, samolotów i statków.

Przekładnie stożkowe

Przekładnie stozkowe jak sama nazwa wskazuje wyglądem przypominają stożek mają dwa koła, których zarys głów zębów tworzą powierzchnię stożków, które toczą się po sobie. Warto zauważyć, że istnieje wiele różnych konstrukcji przekładni stożkowych, w których zęby mogą być zbieżne o stałej wysokości. W zależności od kształtu można wyróżnić przekładnie stożkowe śrubowem łukowem oraz proste. Przekładnie stożkowe wykorzsystuje się gdy konieczna jest nierównoległa zmiana kierunku przekazania mocy.

Jakie są zalety przekładni mechnicznych?

Przekładnie mechaniczne typu planetarne umożliwiają dowolnie zmieniać prędkość a także siłę obrotową. Wykorzystuje się je szczególnie w maszynach, które działają na wysokich obrotach, ale są niewielkie gabarytowo. Walorem przekładni planetarnych jest przenoszenie napędu wielopunktowo. Dzięki czemu można cieszyć się wieloletnią żywotnością.