Powłoka ceramiczna czy wosk. Które rozwiązanie jest lepsze dla samochodu?

Często pojawia się pytanie: jaka jest różnica między powłoką ceramiczną a woskiem (lub szczeliwem)? To ma sens, że istnieje zamieszanie wokół tematu – terminy takie jak te są często używane zamiennie i większość ludzi nauczyła się rozumieć, że wosk jest uszczelniaczem, a oba są formą powłoki. Pod wieloma względami jest to prawda, ale wraz z rozwojem technologii detali, materiały do ​​ochrony lakieru stały się bardziej zaawansowane i zaczęły się pojawiać wyraźne różnice między tymi terminami.

Wosk samochodowy – co to jest?

Wosk może być różnorodną mieszanką materiałów określanych jako „plastyczne ciała stałe” – zasadniczo substancją, która może zmieniać postać ze stałej w ciecz w temperaturze otoczenia lub w nieznacznie podwyższonej temperaturze. Wosk służy jako ochronna, ofiarna bariera między lakierem samochodu a środowiskiem. W świecie motoryzacji najczęściej stosuje się woski i parafinę, ale są też inne odmiany syntetyczne.

Charakterystyka powłoki ceramicznej

Nowym osiągnięciem w technologii detalowania jest ceramiczna ochrona lakieru. Ten nowy materiał ceramiczny zachowuje się zupełnie inaczej niż wosk w tym sensie, że po nałożeniu na powierzchnię faktycznie ma właściwości utwardzania. To utwardzanie tworzy wiązanie chemiczne z powierzchnią, na którą jest nakładany, w tym przypadku z lakierem naszego samochodu. Po nałożeniu i utwardzeniu ceramiczne środki ochronne są wyjątkowo odporne na wodę, mydła i oczywiście zanieczyszczenia środowiskowe. Powłokę ceramiczną możesz nabyć już w Myjniakrakow.com. Detailingowe studio aut Renegades Garage Kraków zapewni Ci najwyższą jakość usług.

Czy można używać wosku i ceramiki jednocześnie?

Prosta odpowiedź brzmi: tak, możesz. Możesz najpierw położyć środek ochronny na bazie ceramiki, poczekać, aż się utwardzi, a następnie nałożyć wosk. Jednak rzadko to sugerujemy. Jest to trochę zbędne, a chodzi o to, aby zmniejszyć ilość czasu i wysiłku potrzebnego do ochrony inwestycji. Ponadto środki ochronne na bazie ceramiki są tak śliskie, że po utwardzeniu wosk i tak będzie miał problemy z przyleganiem do powierzchni.

Ostatecznie najłatwiej jest pomyśleć o wosku i powłokach ceramicznych jako o dwóch różnych drogach prowadzących do tego samego celu. Są to różne materiały, które spełniają to samo zadanie: chronią zewnętrzne powierzchnie pojazdu. Obie zapewniają warstwę protektorową, która ma chronić powierzchnię samochodu przed działaniem promieni słonecznych, wilgocią i zanieczyszczeniem środowiska. Wosk to stara, kręta 2-pasmowa droga prowadząca do miasta, a ceramiczna to nowa, szeroka na 6 pasów droga ekspresowa, która zabierze Cię tam o połowę krócej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *