Konstrukcje stalowe Śląsk – przykłady

Górny Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce, który wraz z rozwojem hutnictwa i przemysłu ciężkiego konsekwentnie rozkwitał. Jego specyfika wymogła jednak na ludności wdrożenie architektury, która uwzględniała przede wszystkim wytrzymałą konstrukcję a dopiero później estetykę co było bezpośrednio skorelowane z tąpnięciami, do których prowadziło intensywne wydobycie węgla.

Konstrukcje stalowe – historia

Najstarszym mostem o konstrukcji stalowej spawanej jest znajduje się właśnie w Polsce – w Maurzycach nad Słudwią. Bardziej znaną polską konstrukcją stalową był, powstały w latach 1859-1864 w Warszawie, most nad Wisłą jednak boom na trwały materiał, którym okazała się być stal, rozpoczął się tak naprawdę dopiero po ukończeniu, w roku 1889, paryskiej Wieży Eiffla. Był to też rok powstania pierwszej hali stalowej – Hali Maszyn, która wybudowana została na potrzeby Wystawy Światowej. W kolejnych wiekach powstawały to coraz ciekawsze perełki architektury, które polegały właśnie na konstrukcji stalowej. Wśród najpopularniejszych wymienić można amerykańskiego kolosa, którym jest Empire State Building lub Burdż Chalifa w Dubaju.

Dworzec PKP Gliwice

Dworzec kolejowy w Gliwicach jest drugim pod względem wielkości na terenie aglomeracji śląskiej. Stację kolejową otwarto 2go października 1845 roku w związku z otwarciem linii kolejowej z Wrocławia. Do roku 1973 stacja pozostawała niezmieniona – pierwsze zmiany dotyczyły jednak samego budynku dworca, który został wówczas rozbudowany. Kolejne projekty powstały w 1913 roku jednak ich realizacja została wstrzymana w związku z wybuchem 1 wojny światowej. Do ponownego użytku oddany został dopiero w 1925 roku. W roku 1957 stacja Gliwice została zelektryfikowana jako jedna ze stacji na linii do Warszawy Wschodniej. Przebudowano ją w latach 2015-2016 dzięki czemu, w chwili obecnej, zgodnie z klasyfikacją kategorii PKP, stacja ta jest klasy premium. Za wykonanie charakterystycznych szkieletów stalowych na peronach odpowiada wytwórnia konstrukcji stalowych Zekon sp. z o. o.

MCK Katowice

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, które, póki co, jest największym w Polsce, to kolejna z bardziej rozpoznawalnych budowli na mapie Śląska. Wykorzystane w nim elementy stalowe i bryły budynków mają nawiązywać do górnośląskich, górniczych tradycji dlatego też, do realizacji projektu, wykorzystano szlachetne materiały takie jak: beton, stal i drewno, które zapewniają wysoki standard wykończenia hal, sal konferencyjnych i widowiskowych. MCK Katowice to przestrzeń przeznaczona dla sportu, biznesu i rekreacji – stworzenie tak wielobranżowego kompleksu wymagało współpracy specjalistów dlatego też za wykonanie konstrukcji stalowej budynku odpowiedzialna była firma Zekon z Rudy Śląskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *