Gumowe, skórzane czy piankowe chodaki medyczne? Co wybrać?

Piankowe, gumowe czy skórzane? Wielość dostępnych rodzajów medycznych może okazać się dla niektórych osób przytłaczający paradoksalnie nie ułatwić wyboru obuwia medycznego idealnego dla siebie. W tym artykule przedstawiamy dlatego pokrótce właściwości poszczególnych rodzajów Chodaków medycznych oraz wskazówki ułatwiające zakup.

Chodaki medyczne stanowią element w stroju każdego lekarza i każdej pielęgniarki. Zaprojektowane specjalnie dla personelu medycznego odpowiadające wymaganiom w zakresie zachowania standardów higieny, nie zawsze jednak spełniające potrzeby indywidualne.

Rodzaje Chodaków

W sklepach znajdziemy różne rodzaje chodaków. Choć wszystkie one odpowiadają standardom higieny jakie należy zachować w placówkach medycznych nie dla wszystkich będą jednakowo wygodne.

Chodaki piankowe

Chodaki piankowe są bardzo lekkie. Z uwagi na to, że cała konstrukcja została stworzona z tego materiału obuwie to charakteryzuje się niską wagą. Będzie zatem odpowiednie dla osób lekkiego obuwia medycznego.
Pianka jest ponadto bardzo łatwa w czyszczeniu i doskonale absorbuje mikro wstrząsy. Doskonałe właściwości amortyzacyjne przyczyniają się do ograniczenia bólu stawów kolanowych oraz kręgosłupa lędźwiowego. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż pianka Może z czasem ulegać deformacji. Wobec tego obuwie piankowe nie będzie odpowiednie dla osób borykających się z płaskostopiem.

Skórzane obuwie o gumowej podeszwie

Innym typem chodaków jest obuwie wyposażone podeszwę gumową. Podobnie jak pianka doskonale absorbuje ona przeciążenia, jednak z racji tego że jest materiałem twardszym nie ulega tak łatwo deformacji. Co za tym idzie będzie to odpowiedniejszy typ obuwia dla osób z płaskostopiem.
Należy zwrócić uwagę jednak, że guma jest materiałem cięższym. Chodaki medyczne wykonane z niej będą cechowały się zatem wyższą wagą.

Drewniaki medyczne

Nieco wyższą wagą oraz wysoką twardością podeszwy cechują się drewniaki medyczne. Obuwie to jest jednak w większości przypadków odporne na deformacje wynikające z nieprawidłowego ułożenia stopy podczas chodzenia. Kupując drewniaki warto jednak zwrócić uwagę, by były one gumowane od spodu. Zapobiegnie to zarówno generowaniu stukotu, jak i zapobiegnie ślizganiu się.

Podsumowując różne typy medycznych wykazują zróżnicowane właściwości. Rodzaj Chodaków odpowiedni dla jednej osoby będzie odpowiedni dla drugiej. Warto wobec tego kierować się własnymi potrzebami.