Uprawnienia pilarza – do czego mogą się przydać?
Każdy, kto chce pracować przy wycince oraz okrzesywaniu drzew, musi posiadać specjalne uprawnienia pilarza. Są one niezbędne do tego, aby móc wykonywać swoje obowiązki zawodowe w sposób efektywny, a do tego z zachowaniem wszelkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wycinanie drzew nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego posiadane umiejętności muszą być obowiązkowo potwierdzone stosownym certyfikatem. Dzięki temu możemy liczyć na zatrudnienie w wielu miejscach, a do tego cieszyć się stabilną pracą oraz atrakcyjnym wynagrodzeniem.
Jeżeli zatem interesuje nas praca w zieleni miejskiej czy straży pożarnej, uprawnienia do obsługi piły będą nam niezbędne. Do czego jeszcze mogą nam się przydać? Kto może je zdobyć? Co warto wiedzieć o kursie pilarza i jak się na niego zapisać? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.
Kurs pilarza – kto powinien go zrobić?
Kurs pilarza pozwoli nam zdobyć niezbędne umiejętności praktyczne, a także przygotowanie teoretyczne do obsługi kosy spalinowej. Stosowne przygotowanie do pracy przy wycince lub okrzesywaniu drzew jest bardzo ważne, gdyż nawet niewielki błąd podczas wykonywania czynności może mieć bardzo poważne konsekwencje. Uprawnienia pilarza będą niezbędne, jeżeli chcemy podjąć pracę jako ogrodnik terenów zielonych (na przykład parków), ale także na wielu innych stanowiskach. Powinni o nim pomyśleć również drogowcy, sadownicy czy pracownicy straży pożarnej. O kursie pilarza mogą pomyśleć także osoby pracujące w takich branżach jak rolnictwo, stolarstwo bądź sadownictwo.
Zdobycie uprawnień pilarza może być dla nas bardzo dużym ułatwieniem, kiedy poszukujemy stabilnego zatrudnienia za atrakcyjne wynagrodzenie. Warto mieć na uwadze to, że współczesny rynek pracy jest bardzo zmienny, a wymagania pracodawców stają się coraz większe. Zrobienie kursu pilarza, zdanie egzaminu końcowego i zdobycie uprawnień może być dla nas przepustką do kariery.
Uprawnienia pilarza – jak można je zdobyć?
Jak już zostało wspomniane, uprawnienia pilarza mogą być przydatne w wielu miejscach. Właśnie z tego powodu wiele osób zastanawia się nad tym, jak można je zdobyć. Cała procedura jest bardzo prosta. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zapisanie się na kurs pilarza. To właśnie dzięki niemu można zdobyć potrzebne informacje teoretyczne, a następnie praktyczne umiejętności obsługi kosy. Szkolenie zakończone jest specjalnym egzaminem końcowym, a jego pozytywny wynik pozwoli nam zdobyć interesujące nas uprawnienia pilarza.
Kto może zapisać się na wyżej wspomniane szkolenie? Praktycznie każdy, gdyż wymagania są naprawdę niewielkie. Aby zapisać się na taki kurs, należy być osobą pełnoletnią, a dodatkowo posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Ważny będzie także stan zdrowia, pozwalający nam pracować na danym stanowisku. Każdemu, kto jest zainteresowany zdobyciem uprawnień pilarza, polecamy zapoznać się z ofertą kursu na stronie ośrodka szkolenia zawodowego Alfa. Więcej wiadomości można znaleźć w tym miejscu: https://kursyalfa.pl/operator-pil-kos-elektronarzedzi/
Jak wygląda kurs pilarza?
Szkolenie podzielone zostało na część teoretyczną, a następnie zajęcia praktyczne związane z obsługą określonego sprzętu. Taki podział pozwala nie tylko lepiej przygotować się do egzaminu końcowego, ale też przyszłej pracy zawodowej. Osoba pracująca na stanowisku pilarza powinna nie tylko potrafić sprawnie obsługiwać kosę, ale dodatkowo zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, jakie muszą obowiązywać w miejscu wycinki drzew.
Zajęcia praktyczne, w formie wykładów, stanowią pierwszą część kursu, który pozwoli nam zdobyć uprawnienia pilarza, kolejna część to zajęcia praktyczne. Są one prowadzone w nowoczesnych salach szkoleniowych oraz w terenie, wykorzystuje się do nich nowoczesny sprzęt, z jakim w przyszłości kursanci mogą się spotkać na stanowisku pracy.
Zdaj egzamin i zdobądź uprawnienia pilarza
Ukończenie kursu pozwala nam przystąpić do egzaminu końcowego, a jego pozytywny wynik to możliwość zdobycia uprawnień pilarza. Warto podkreślić, że taki egzamin również obejmuje dwie części – najpierw teorię, a potem praktykę. Inwestycja we własne umiejętności jest zawsze bardzo opłacalna. Nowa wiedza to dla nas szansa na nową pracę lub awans w dotychczasowym miejscu zatrudnienia.